Jak pečovat o bižuterii

shutterstock_155461667-800x533

Pravděpodobně každá žena má ve své šperkovnici nějaké oblíbené kousky a touží po tom, aby vypadaly stále jako nové. Zatímco péče o zlaté a stříbrné šperky není nikterak náročná, bižuterie vyžaduje větší úsilí, aby zůstala krásná i po mnoho let.

Na začátku ale objasněme samotný pojem bižuterie. Za bižuterii jsou považovány šperky, které nejsou vyrobeny z drahých kovů (zlato, stříbro a jiné), tudíž nemají žádnou užitnou hodnotu a jejich cena je tak výrazně nižší. Jsou určeny především k příležitostnému nošení, neboť se tyto šperky mohou snadněji poškodit a při dlouhodobém vystavování nežádoucím vlivům tak nechtěně změnit svůj vzhled. Proto je důležité se o ně správně starat. Že nevíte jak? Nezoufejte. Máme pro vás pár tipů. Tak pojďme na to.

Jak pečovat o bižuterii?

  • Bižuterii vždy navlékejte jako poslední součást vašeho outfitu a sundávejte ji jako první. Bývá zpravidla křehká a nevydrží tolik jako vzácné kovy. Proto je potřeba s ní zacházet šetrně a vyvarovat se případným pádům, nárazům nebo zatržením.
  • Vyvarujte se jakýmkoli chemickým látkám. Parfémy, krémy, make-upy, čistící prostředky a jiné přípravky nedělají bižuterii dobře. Jejich působením může dojít k narušení povrchu.
  • Zamezte jakémukoli kontaktu s vodou, obzvlášť to platí pro mořskou, lázeňskou a chlorovanou vodu. Před mytím rukou, nádobí, sprchováním nebo koupáním bižuterii vždy odložte. Stejně tak při saunování nebo masážích.
  • Sundávejte ji také při úklidu, práci na zahrádce, v kuchyni, zkrátka kdekoli, kde by se mohla poškrábat, zašpinit nebo zdeformovat. V případě náramků či prstýnků pozor také na případné tření o pracovní stůl, například při práci na počítači.
  • S bižuterií nikdy neusínejte. V opačném případě opět riskujete její deformaci.
  • Neponechávejte dočasně odloženou bižuterii na přímém slunci. Dlouhodobé vystavování bižuterie přímému slunci může škodit, stejně tak jako nadměrný pot při fyzické námaze. Bižuterii proto odkládejte také při sportu. 
  • Obecně ji chraňte před světlem, prachem a vlhkostí. Většina kovových částí bižuterie je galvanována a zejména na stříbrnou galvaniku má světlo ničivý vliv. Některé komponenty bývají lakovány, a pokud se na nich dlouhodobě usazuje prach, jejich povrch zmatní, naruší se a časem může i korodovat.

Jak bižuterii uchovávat?028295317535-1-700x560

  • Ideální volbou, jak vaši bižuterii může ochránit je pořídit si na ni šperkovnici nebo stojan a umístit ji do tmavé části vašeho pokoje.
  • Skvělé jsou taky organizéry, které schováte do skříně.
  • Další možností je uchovávat jednotlivé šperky zvlášť v krabičce nebo sáčku k tomu určenému.

A co když se přece jen stane, že budete muset svůj šperk očistit od prachu, potu nebo jiných případných nečistot? I tady pro vás máme určitá doporučení.

Jak bižuterii vyčistit?

  • V první řadě zkuste použít nějaký měkký hadřík (ideálně flanelový, sametový nebo hadřík určený na brýle). Měl by si poradit s drobnými povrchovými nečistotami.
  • Pokud se vám šperk nepodařilo vyčistit, opatřete si nejměkčí možný typ zubního kartáčku a jemně se snažte nečistot zbavit. Takto se dostanete na špatně dostupná místa, a to bez použití jakýchkoli chemikálií. 

Závěrem je nutno podotknout, že u osob s agresivním potem nebo u osob používajících léky, může taktéž nastat změna vzhledu nebo narušení povrchu. S touto skutečností však příliš nenaděláme.

hadrik